fbpx

Víťazom Ceny Dionýza Ilkoviča sa stal riaditeľ katolíckej školy Marcel Tkáč

„Učenie je moje poslanie. Po štyridsiatke som pochopil, že by to dokonca nemusela byť ani chémia, pokojne aj iný predmet. Len aby som mohol učiť.“ Marcel Tkáč

Chcel byť „šialeným“ vedcom v laboratóriu, no stal sa učiteľom chémie. Ako sám vraví, stalo sa mu to najlepšie, čo mohlo a už by nikdy nemenil. Tohtoročný víťaz Ceny Dionýza Ilkoviča Marcel Tkáč je dnes riaditeľom na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša v Prešove, no učenia chémie sa nevzdal.

Krúžkom a prípravám na olympiády v chémii sa začal venovať krátko potom, ako odštartoval svoju učiteľskú kariéru. Vychoval mnohých nadšených chemikov, ktorí aj vďaka nemu priniesli medaily z medzinárodných kôl chemickej olympiády. V roku 2005 bol s jedným svojím žiakom na Taiwane, odkiaľ priniesli zlato. „Dodnes si spomínam, aké to bolo pri vyhlasovaní. Zostali už iba poslední traja, ktorých nevyhlásili, a úplne na záver to zaznelo – Anton Repko, Slovakia. Bol som pod pódiom a tisli sa mi slzy do očí, keď rozvinul slovenskú zástavu,“ spomína Marcel Tkáč.

Ako sám vraví, úspechy na olympiádach sú skvelé, no po rokoch v školstve pochopil, že to nie je to najdôležitejšie. „Najdôležitejšie je, keď vidím, že sú moji bývalí žiaci úspešní vo svojom živote. Že vyštudovali skvelé školy, majú zamestnania v popredných svetových firmách a sú šťastní,“ dodáva.

Viac sa môžete dočítať tu. Krátko video o Marcelovi Tkáčovi si môžete pozrieť tu: Marcel Tkáč: „Chémia je skvelá, no učenie ešte viac“.