fbpx

Memorandum za lepšie vzdelávanie a budúcnosť Slovenska

Úroveň vzdelávania má pre budúcnosť Slovenskej republiky zásadný význam. Varovné signály o za­ostávaní nášho školstva oproti vyspelým európskym krajinám je preto potrebné brať váž­ne. Vzde­lá­vanie sa stáva objektívnou prioritou tejto krajiny, nielen peknou myšlienkou. Po odznení dôsledkov finančnej krízy je Slovensko v ekonomickej kondícii, ktorá mu umožňuje strategicky najdôležitejšiu a pre dlhodobú prosperitu Slovenska nevyhnutnú investíciu – do zanedbaného školstva, do vzdelávania. Slovensko je dnes hospodársky existenčne závislé najmä na montážnych halách automobilového priemyslu. Budúcim zdrojom prosperity môžu byť len vzdelaní, tvoriví a konkurencieschopní občania Slovenska. Len politická vôľa poslancov NR SR a vlády SR, ktorá vzíde z volieb 5. marca 2016, môže stáť v ceste rozhodnutiu uprednostniť dlhodobejšiu a výnosnejšiu investíciu do vzdelania pred okamžitou spotrebou. Preto chceme prejaviť štátnickú múdrosť a zodpovednosť zjednotením sa politických elít na skutočných prioritách pre Slovensko, ktorými sú vzdelávanie a zdravotníctvo.

Keďže reformy vzde­lávacieho systému spravidla presahujú funkčné obdobia vlád, považujeme za dôležité, aby sa v otázke ďalšieho smerovania slovenského školstva dosiahol konsenzus naprieč po­litickým spekt­rom. Svojím podpisom pod týmto Memoran­dom vyjadrujeme súhlas s uvedenými té­za­mi a zavä­zujeme sa všetky body v plnom znení zakotviť do programového vyhlásenia vlády v prípade, že budeme súčasťou vlády SR, ktorá bude zostavená po voľbách 2016.

 

Zaväzujeme sa:

 

  1. Vo verejnej diskusii vytvoriť Národnú stratégiu školstva a vzdelávania,

s cieľom vytýčiť dlhodobé smerovanie záväzné pre všetky vlády na nasledujúcich 10 rokov.

 

Zaväzujeme sa v spolupráci so zástupcami odbornej ve­rej­nosti, učiteľov, rodičov, školských i mimovlád­nych organizácií, samo­správ a za­mest­návateľov vytvoriť a v Národnej rade SR schváliť Národnú stra­té­giu rozvoja školstva a vzdelávania, ktorá zadefinuje jasné ciele vzdelávania na Slovensku a plán, akým budú tieto ciele dosahované v období najbližších 10 rokov. Stratégia bude vypracovaná najneskôr do roka od vymenovania vlády a bude rešpektovať princípy modernej koncepcie vzdelávania uvedené v prílohe tohto memoranda. Na realizáciu Ná­­rodnej stratégie bude dohliadať nezávislý výbor pre vzdelávanie, zložený z rešpektovaných odborníkov.

 

  1. Zvyšovať rozpočet na vzdelávanie aspoň o 150 mil. EUR ročne

s cieľom dosiahnuť čo najskôr úroveň priemeru krajín EU.

 

Zaväzujeme sa postupne každý rok v rokoch 2017-2020 zvyšovať rozpočet na vzdelávanie smerujúci priamo do škôl aspoň o 150 mil. EUR (okrem euro­fondov) až do­vtedy, kým celkové ročné výdavky na vzdelávanie dosiahnu úroveň krajín vyspelého sveta (v súčasnosti 6 % HDP). Tento záväzok nemusí byť dodržaný v prípade ekonomickej krízy, v tom roku, keď by rast ekonomiky spadol pod 1%.

 

  1. Zvyšovať kapacity materských škôl

s cieľom garantovať do roku 2020 miesto pre každé dieťa.

 

Zaväzujeme sa podporiť zvyšovanie kapacít materských škôl, zjednotiť financovanie s modelom základných škôl a zaviesť zákonnú povinnosť miest a obcí zabezpečiť do roku 2020 miesto v materskej škole pre každé dieťa od 3 rokov (bez navyšovania maximálneho počtu detí v triedach a znižovania plochy na dieťa), ak o to rodina prejaví záujem.

 

  1. Zvyšovať priemerný plat učiteľov o 10 % ročne

s cieľom prinavrátiť učiteľskej profesii spoločenskú atraktivitu a vážnosť.

 

Zaväzujeme sa výrazne zlepšiť odmeňovanie učiteľov, a tým zvýšiť spoločenskú vážnosť a atraktivitu učiteľskej profesie. V rokoch 2017-2020 budeme postupne zvyšovať tarifné platy učiteľov ročne aspoň o 10 % až dovtedy, kým prie­mer­­ná mzda učiteľa dosiahne aspoň 80 % priemernej mzdy vysokoškolsky vzde­laného pracovníka v národ­nom hospo­dárstve.

 

  1. Garantovať školám od štátu rovný príspevok na žiaka

s cieľom spravodlivo financovať všetky školy bez ohľadu na počet žiakov alebo zriaďovateľa.

 

Zaväzujeme sa zjednotiť financovanie pre všetky školy a školské za­ria­de­nia pod ministerstvo školstva a priamo výkonom prenesených kompetencií financovať vzdelávanie vo všetkých typoch a druhoch škôl, pričom všetky deti budú dostávať od štátu rovnaký príspevok na svoje vzdelávanie, bez ohľadu na počet žiakov a zriaďovateľa školy.

 

  1. Vytvoriť systém nezávislej akreditácie a financovania vysokých škôl

s cieľom zvýšiť kvalitu a nastaviť pravidlá podľa medzinárodných štandardov.

 

Zaväzujeme sa zrealizovať medzinárodný audit kvality vysokých škôl, vedy a výskumu a v spolupráci so zahraničnými expertmi vytvoriť nezávislý systém akreditácií, financovania a posudzovania kvality vyso­kých škôl a výskumných inštitúcií, postavený na medzinárodných štandar­doch.